LAUREACI
Agnieszka Pałka
Laureatka I-szej edycji 2019

Lauretka Stypednium im. Stanisława Wyspiańskiego – Agnieszka Pałka Agnieszka Pałka 18 letnia uczennica w 3 klasie Technikum Łączności nr 14 w Krakowie. Przedsiębiorca, współzałożyciel, co-founder oraz CEO startupu GetDressed, jest założycielem fundacji Science Entrepreneurship Experience Daily, którą zarządza gromadząc wokół niej zespół współdziałających ze sobą wielu osób. Fundacja wypełniania lukę między uczniami a światem biznesu – organizowane są warsztaty z przedsiębiorczości, podstaw prowadzenia biznesu, warsztaty z mentorami, spotkania z twórcami gier komputerowych, warsztaty prawnicze. W ciągu ostatniego pół roku dzięki Fundacji i ogromniej pracy i wytrwałości Agnieszki jako liderki zespołu, odbyło się 6 różnych wydarzeń, w których wzięło udział około 500 uczniów krakowskich szkół średnich, zostało zorganizowane 35 partnerstw biznesowych, 17 miejsc stażowych dla rówieśników.

Ważne jest dla nas także, że Agnieszka chce i potrafi tworzyć zespół, który współdziała przy tych inicjatywach, radzi sobie w sytuacjach trudnych, konfliktowych, ma jasność wspólnej wizji i celów. To wymaga od Agnieszki poczucia odpowiedzialności, rozumienia innych, wysokich umiejętności społecznych. Wszystkie je posiada i stale rozwija. Agnieszka poprzez swoje działania aktywizuje innych do uruchamiania ich własnych możliwości, chce wzmacniać ich niezależności i podmiotowości. Ma różnorodne zainteresowania w dziedzinach, które pozornie są od siebie odległe, ale mogą być łączone w innowacjach: neurobiologia (tu zwycięstwo w olimpiadzie „Brain Bee”), programowanie (tworzenie aplikacji wykorzystującej sztuczną inteligencję), rozwiązania innowacyjne technologicznie, które przyniosło Jej zwycięstwo w międzynarodowym konkursie „Girls Who Innovate”)

Dla nas, Kapituły Stypendium im. St. Wyspiańskiego, podejmujących decyzję o przyznaniu Stypendium było ważne nie tylko co Agnieszka robi, ale kim jest. Ma bardzo duże poczucie odpowiedzialności za to, co robi, jest mocno zorientowana na działanie i własną sprawczość. Myśli systemowo i przyszłościowo – zmierza do osiągania skali w swych projektach. Jest zdyscyplinowana intelektualnie, dojrzała i świadoma siebie ponadprzeciętnie w tak młodym wieku. Jej ścieżka edukacyjna jest połączona z pasją. Jest odważna w wyborach i mówieniu o tym, co myśli, kieruje się silnie wiarą w działania na rzecz dobra wspólnego. Pokazała nam odwagę kroczenia własną drogą

Szymon Zakrzewski
Laureat II-ej edycji 2019/2020
Laureatem II edycji Stypendium Stanisława Wyspiańskiego został Szymon Zakrzewski, student wzornictwa Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
Szymon zajmuje się designem krytycznym. W swoich pracach podejmuje kwestie edukacji, dobra wspólnego, popularyzacji nauki i wykluczenia.
Antonina Ulatowska
Laureatka III-ej edycji 2002/2021

Historyczka sztuki, kuratorka, DJ-ka. Z wykształcenia klasyczna pianistka i magistra historii sztuki, absolwentka Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współzałożycielka kolektywu FLAUTA, organizującego imprezy benefitowe na wsparcie osób z doświadczeniem uchodźczym oraz Radia Kapitał – pierwszego społecznościowego radia w Polsce.

Fryderyk Wiatrowski
Laureat III-ej edycji 2002/2021

Student University of Oxford i prezydent Oxford University Computing Society. Z ramienia CompSocu wykonywał aktywności społeczne takie jak organizacja hackathonów mających na celu wsparcie studentów w mniej uprzywilejowanych krajach, czy programy uczące wstępu do programowania. Pracował w firmach takich jak Facebook i Optiver. Pasjonat matematyki.